Odliczenie VAT możliwe tylko po akceptacji faktury
Faktura wystawiona przez nabywcę w ramach samofakturowania, która nie została zatwierdzona przez dostawcę, nie wywołuje żadnych skutków podatkowych.
Samofakturowanie jest umową między stronami transakcji, która pozwala na przeniesienie obowiązku wystawiania faktur na nabywcę towarów lub usług, a także na inne upoważnione przez nabywcę osoby trzecie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kontrahent nie akceptuje wystawionej faktury w procesie samofakturowania. O takiej sytuacji wypowiedział się ostatnio dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej.
W imieniu i na rzecz podatnika
Zgodnie z art. 106d ust. 1 ustawy o VAT, zastosowanie procedury samofakturowania, czyli wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika, jest możliwe pod warunkiem zawarcia przez strony transakcji umowy w sprawie wystawiania faktur.
W myśl ww. przepisu ustawy o VAT, podmiot nabywający towary lub usługi będący podatnikiem VAT lub osobą prawną niebędącą podatnikiem może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika faktury (samofakturowanie):
1. dokumentujące dokonanie przez podatnika sprzedaży na rzecz tego podmiotu;
2. o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 (faktury, które dokumentują otrzymanie przez podatnika całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy lub świadczeniem usługi – tzw. faktury zaliczkowe);
3. dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 lit. b (dostawa towarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta